• Školský poriadok

        • Základná škola Dolná Mariková 470, 018 02  Dolná Mariková

           

                                                                                        Školský poriadok

           

                Školský poriadok vydáva riaditeľ školy na základe § 153 zákona č. 245/2008 Z.z. a výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. 

                   V záujme naplnenia práva na vzdelanie vedenie školy zabezpečí vnútorný chod školy, organizáciu života žiakov a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby čas strávený v škole bol maximálne efektívne využitý z hľadiska vzdelávania a mimoškolskej činnosti.

                Škola bude dôsledne dodržiavať Deklaráciu práv dieťaťa a Listinu základných ľudských práv a slobôd vo vzťahu k žiakom, pedagogickým a ostatným zamestnancom školy.

          Školský poriadok Základnej školy Dolná Mariková 470, 018 02  Dolná Mariková obsahuje nasledovné nariadenie  :

          Čl. 1

            Žiak je povinný podľa školského zákona

          a) neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,

          b) dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy alebo školského zariadenia,

          c) chrániť pred poškodením majetok školy alebo školského zariadenia a majetok, ktorý škola alebo školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie,

          d) chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré im boli bezplatne zapožičané,

          e) pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať, ak tento zákon neustanovuje inak,

          f) konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,

          g) ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy alebo školského zariadenia,

          h) rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.

           

          Čl.2

          Ďalšie povinnosti žiakov

           

          1.      Žiak prichádza do školy najneskôr 10 min. pred začiatkom vyučovania, ktoré sa začína o 7. 30 hod. Vstup  žiakov do oboch budov školy je povolený od 7. 10 hod.

          2.      Žiak je povinný po príchode do školy sa prezuť do zdravotne nezávadnej a bezpečnej obuvi v šatni /nepovoľujú sa botasky a tenisky/ a do triedy prichádza až po pokyne dozor konajúceho učiteľa. Obuv a vrchné oblečenie si vzorne uloží v šatni. /Z bezpečnostných dôvodov sa prikazuje používať ako prezuvky uzavretá obuv, aby sa  predchádzalo úrazom, napr. pošmyknutie, narazenie a pod./

          3.      V šatniach je zakázané kričať, naháňať sa, búchať dverami a preliezať pletivo.

           

          4.      Po príchode do triedy sa každý žiak pripravuje na vyučovanie.

          5.      Počas pobytu v škole sa správa k všetkým vyučujúcim, zamestnancom školy a spolužiakom slušne.

          Na vyučovacích hodinách sa žiak riadi  pokynmi vyučujúceho, nevykrikuje, nevyrušuje nevhodným správaním, neporušuje práva iných žiakov.

          6.      Určení týždenníci sú zodpovední za čistotu a poriadok v triede triednemu učiteľovi. Týždenníci sú povinní zotierať tabuľu, vetrať triedu, nosiť učebné pomôcky, polievať kvety, pripraviť kriedy, hlásiť chýbajúcich žiakov. Po poslednej vyučovacej hodine skontrolujú, či je v triede poriadok a či sú zatvorené okná. V posledný vyučovací deň v týždni vyložiť všetky veci z lavice.

          7.      Počas prestávok sa žiak riadi podľa pokynov dozor konajúceho učiteľa a dodržiava nasledovné pravidlá  :

          Malé prestávky – zdržiava sa vo svojej triede a pripravuje sa na ďalšiu vyučovaciu hodinu, prípadne sa môže najesť. Z triedy vychádza iba v nevyhnutných prípadoch /pre učebné pomôcky, na WC/.

          Veľká prestávka – je povolené zdržiavať sa v triede alebo na chodbe. Desiata sa konzumuje v lavici, je zakázané vynášať stravu a fľaše na chodbu a voľne sa s nimi pohybovať. Prísne sa zakazuje svojvoľne opúšťať budovu školy a školský areál, prechádzať z jednej budovy do druhej, behať po  chodbách, sedieť na zábradlí, šmýkať sa po schodoch, vykláňať sa z okien a hrať hry, pri ktorých hrozí poškodenie zdravia a majetku školy. Zakazuje sa zdržiavať neodôvodnene v priestoroch WC, fajčiť, užívať životu ohrozujúce látky, písať po stenách, manipulovať s otvoreným ohňom a poškodzovať vnútorné a vonkajšie zariadenie školy. Každý žiak je zodpovedný za majetok školy, zachádza s ním šetrne a nepoškodzuje ho. V prípade poškodenia zákonný zástupca nahradí škodu v plnom rozsahu. Žiaci sa podieľajú na skrášľovaní interiéru a okolia školy.

          8.      Presuny na iné miesto vyučovania môžu žiaci uskutočňovať spoločne iba v doprovode vyučujúceho. /hodiny , TchV, TEV,INF,ANJ/. Po skončení vyučovania odchádzajú do šatne a z budovy školy za doprovodu vyučujúceho až vtedy, keď je v triede náležitý poriadok /vyzbierané papiere, na konci týždňa vyprázdnené lavice, vyložené stoličky, čistá tabuľa, pozatvárané okná a vodovodné kohútiky.

          9.      Pobyt žiakov v telocvični je povolený iba podľa rozvrhu hodín na hodinách Tv, v popoludňajších hodinách v čase tréningov alebo záujmových krúžkov za prítomnosti vyučujúceho.

          10.  V popoludňajších hodinách sa žiaci zdržiavajú v škole iba v sprievode vyučujúceho /krúžok, nácvik programu, triednická hodina/. To isté platí pre pobyt v školskom areáli.

          V čase, keď žiaci čakajú na krúžky, sa zdržujú výhradne v priestore vestibulu druhého pavilónu (nová budova).

          11.  Žiak chodí riadne do školy, nevymeškáva vyučovanie bez vážnych dôvodov. Ak sa z rôznych príčin nemôže zúčastniť na vyučovaní, musia ho rodičia ospravedlniť najneskôr v nasledujúci deň. Neprítomnosť žiaka v škole pre chorobu ospravedlňuje jeho zákonný zástupca, ale najviac v trvaní 5 po sebe nasledujúcich dní. Ak neprítomnosť pre chorobu trvá viac ako 5 dní, vyžaduje sa vždy lekárske potvrdenie. Písomné ospravedlnenie alebo potvrdenie od lekára je žiak povinný predložiť triednemu učiteľovi najneskôr do 3 dní po nástupe do školy. Jednodňové vymeškania z rodinných dôvodov sú možné iba 2 x za jeden polrok s písomným ospravedlnením rodiča do žiackej knižky. Ak žiak potrebuje vymeškať z rodinných dôvodov ďalší deň, musí o to požiadať rodič osobne.

          12.  Ak je vopred známa neprítomnosť žiaka na vyučovaní, musí mať súhlas vopred od vyučujúceho na 1 hodinu, od triedneho učiteľa na 1 deň a od riaditeľa školy na dlhšiu dobu na základe písomnej žiadosti rodičov.

          13.  Do školy si žiaci nosia iba tie veci, ktoré potrebujú na vyučovanie. Zakazujú sa nosiť veci, ktoré ohrozujú zdravie, napr. nože, zbrane, zápalky, šperky, väčšie sumy peňazí, karty, nevhodnú literatúru, videozáznamy a pod. Prísne sa zakazuje nosiť do školy, prechovávať alebo užívať drogy, cigarety a alkohol, šikanovať, ponižovať a fyzicky a slovne napádať ostatných, používať vulgárne slová.

          14.  Používať mobil je počas vyučovania  zakázané. Cez prestávky i počas vyučovacej hodiny ho musí mať žiak vypnutý a uložený v taške. V nutných prípadoch smie žiak kontaktovať telefonicky , napr.  rodičov, len  po súhlase vyučujúceho alebo dozorkonajúceho  učiteľa.

          15.  Zakazuje sa manipulovať s elektrickými skrinkami, vodnými hydrantmi a vykurovacími telesami.

          16.  S pitnou vodou a elektrickou energiou treba zaobchádzať šetrne, predchádzať zbytočným stratám.

          17.  Z bezpečnostných dôvodov nesmú žiaci sami zapájať do siete elektrické spotrebiče, didaktickú techniku, aj keď sú to učebné pomôcky.

          18.  Každý úraz, ktorý sa stane v priestoroch školy, je žiak povinný ohlásiť triednemu učiteľovi, alebo vedeniu školy.

          19.  Straty a nálezy hlási žiak triednemu učiteľovi.

          20.  Žiak nesmie vyhotovovať fotografické a videozáznamy osôb pedagógov na vyučovaní a  na mimovyučovacích aktivitách – výlety, exkurzie a podobne,  len po výslovnom súhlase  dotyčného pedagóga.

          21. Žiakovi, ktorý má v klasifikačnom zázname poznámky za nepredkladanie žiackej knižky, alebo zabúdanie   učebných pomôcok v počte desať a viac za 1. polrok, bude udelené riaditeľské pokarhanie, v prípade opakovania sa priestupkov v nasledujúcom polroku bude hodnotený zníženou známkou zo správania.

             22. Žiakovi, ktorý za 1 polrok poruší 5 krát alebo viac školský poriadok menej závažným porušením bude udelené riaditeľské pokarhanie, v prípade opakovania sa priestupkov v nasledujúcom polroku bude  hodnotený zníženou známkou zo správania.

          23. Žiakovi, ktorý za 1 polrok poruší školský poriadok vážnym porušením(fajčenie, užívanie omamných látok, krádež, fyzická a psychická šikana, a kyberšikana, bezočivé správanie sa voči pedagógom atď ) 1 krát bude udelená znížená známka zo správania, pri opakovanom porušovaní sa bude postupne známka znižovať.

          24. Žiacka knižka (ŽK) je platná iba vtedy, ak je opečiatkovaná a podpísaná školou. ŽK je žiak povinný nosiť každý deň v čase vyučovania, na požiadanie predkladať učiteľovi, pravidelne ju dávať na podpis rodičom. V prípade straty žiackej knižky napíše rodič žiadosť o vydanie novej ŽK, čestné prehlásenie o strate a je povinný zakúpiť novú žiacku knižku na vlastné náklady. Takáto ŽK sa označí viditeľne na prvej strane ako 2. vydanie a triedny učiteľ do nej vyznačí záznamy z predchádzajúcej ŽK.

          25.               Je zakázané používať perá so zmazateľným atramentom vo všetkých hodnotených písomných prácach ( diktátoch, kontrolných prácach, testoch, päťminútovkách, laboratórnych prácach). Opravy je možné robiť len povoleným spôsobom ( napr. preškrtnutím, podčiarknutím, korektorskými značkami) podľa dohody s vyučujúcim.

           

          Čl. 3

          Práva žiakov

          Žiak má právo podľa školského zákona na

          a) rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,

          b) bezplatné vzdelanie v základných školách a v stredných školách,

          c) bezplatné vzdelanie pre päťročné deti pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky v materských školách,

          d) vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom týmto zákonom,

          e) individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom týmto zákonom,

          f) bezplatné zapožičiavanie učebníc a učebných textov na povinné vyučovacie predmety,

          g) úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,

          h) poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,

          i) výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,

          j) organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,

          k) úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,

          l) na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom,

          m) na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,

          n) na individuálne vzdelávanie za podmienok ustanovených týmto zákonom podľa § 24,

          o) náhradu škody, ktorá mu vznikla pri výchove a vzdelávaní alebo v priamej súvislosti s nimi; toto ustanovenie sa nevzťahuje na škodu podľa osobitného predpisu.

           p) Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami alebo žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

           r) Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami alebo žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne učebnice a špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky; 

          s) Deťom a žiakom sa so súhlasom riaditeľa školy alebo školského zariadenia umožňuje účasť na súťažiach.

           

          Čl. 4

          V súlade so slobodou prejavu a právom na informácie má žiak  právo

           

          a)    vyjadriť slobodne svoj názor ohľadom preberanej látky na hodine,   klásť otázky k učivu a dostať na ne odpoveď, (avšak úmyselné a opakované narúšanie vyučovacej hodiny zo strany žiaka a rovnako nevhodné vystupovanie žiaka voči učiteľovi alebo spolužiakovi určite nemožno chápať ako vhodné realizovanie práva na prejav),

          b)   na zdôvodnenie klasifikácie,

          c)    slobodne rozhodnúť o svojom výzore a oblečení (obmedziť slobodu „obliekania“ by bolo možné napríklad v takom prípade, ak by žiak na svojom oblečení propagoval fašistické alebo vulgárne symboly, alebo symboly a nápisy zvádzajúce k zneužívaniu a šíreniu návykových látok).    Oblečenie musí byť čisté a vhodné do školy. Za nevhodné sa považuje napr. oblečenie kratšie ako dĺžka prostredníku pri vystretej paži, príliš krátke oblečenie ktoré odhaľuje brucho, či chrbát.)

           

          Čl. 5

           

           Práva  a povinnosti rodičov

           Zákonný zástupca má právo vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa tohto zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.

           

          Všetky práva idú ruka v ruke s povinnosťami a zodpovednosťou.

           

          1. Rodičia majú právo na to, aby ich deti boli vzdelávané bez diskriminácie.

              Rodičia sú povinní pri vzdelávaní detí rešpektovať iné kultúry a subkultúry.

          2. Rodičia majú právo na to, aby boli považovaní za primárnych vo vzdelávaní detí.

              Povinnosťou rodičov je pristupovať zodpovedne k vzdelávaniu svojich detí.

          3. Rodičia majú právo k prístupu k formálnej službe škole – mať možnosť podieľať sa na

              samospráve a spolupráci so školou.

              Povinnosťou rodičov je byť partnermi školy.

          4. Rodičia majú právo na prístup k informáciám o ich deťoch v škole.

              Povinnosťou rodičov je poskytovať informácie o ich deťoch škole.

          5. Rodičia majú právo na to, aby školský systém rešpektoval duchovné a kultúrne zásady.

              Povinnosťou rodičov je viesť deti k tomu, aby rešpektovali iných ľudí a ich presvedčenie.

          8. Rodičia majú právo na bezplatné školské vzdelávanie detí.

              Povinnosťou rodičov je venovať čas a záväznosť školám svojich detí.

           

          Podľa školského zákona  zákonný zástupca žiaka má právo

          a) žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona,

          b) oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,

          c) byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,

          d) na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,

          e) zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia,

          f) vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,

          g) byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

                                                                                Čl. 6

           Zákonný zástupca žiaka je povinný

          a) vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,

          b) dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,

          c) dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,

          d) informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,

          e) nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

           f) Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa tohto zákona; dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.

           g ) Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo v školskom zariadení, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.

           h) Neprítomnosť maloletého dieťaťa alebo žiaka, ktorá trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích  dní, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako päť  po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, musí predložiť dieťa, žiak, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára. V opačnom prípade pôjde o neospravedlnenú neprítomnosť na vyučovaní, ktorá môže mať za následok zhoršenú známku zo správania, prípadne nutnosť vykonať komisionálne skúšky.

           

           

          Čl.7

          Rada rodičov má právo:

           

          a) rokovať s vedením školy pri riešení námietok, pozorovaní a požiadaviek rodičov,

          b) vyjadrovať sa k celkovej činnosti a riadeniu školy prostredníctvom zástupcov rodičov v rade školy,

          c) prizývať na svoje zasadnutia členov vedenia školy, príp. niektorého pedagogického pracovníka,

          d) podieľať sa na ochrane práv žiakov v súlade s Deklaráciou práv dieťaťa a Zákonom o rodine,

          e) aktívne pomáhať pri riešení problémov riešených vo výchovnej komisii – zastupovať práva rodičov alebo práva detí,

          f) právo vyžadovať od vedenia školy a pedagogických pracovníkov zabezpečenie ochrany a starostlivosti o ich dieťa (čl. 3 Dohovoru o právach dieťaťa) a upozorňovať vedenie školy na nedostatky pri zabezpečovaní ochrany zdravia žiakov (stresujúce prostredie, šikanovanie, negatívne javy u detí - požívanie drog, fajčenie),

          g) žiadať od vedenia školy zabezpečenie a organizáciu mimoškolskej činnosti, popoludňajších aktivít

          h) pomáhať zabezpečovať technické vybavenie školského zariadenia vyhľadávaním vhodných sponzorov aj z radov rodičov.

             

          Dolná Mariková 25. 8. 2022

                                                                                                            Mgr. Ivana Markovičová

                                                                                                                    riaditeľka školy

           

          Školský poriadok bol prerokovaný  na pedagogickej rade dňa 25. 8. 2022.

                                                                  

          Školský poriadok bol prerokovaný na rade školy dňa 25. 8. 2022.

           Účinnosť od 1. 9. 2022                                                                                    

           

           

           

           

           

          Základná škola,  Dolná Mariková 470, 018 02

           

          DODATOK č. 1 k školskému poriadku – vyučovanie v čase pandémie

           

          DIŠTANČNÁ FORMA VYUČOVANIA

          Počas trvania pandémie ochorenia COVID-19 a na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva prípadne ministerstva školstva, bude vzdelávanie v škole, alebo v jednotlivých triedach prebiehať dištančnou formou.

          Dištančná forma vzdelávania žiakov školy prebieha prostredníctvom elektronickej komunikácie

          s vyučujúcimi nasledujúcimi formami:

          • online vyučovacie hodiny,
          • prostredníctvom portálu EduPage
          • prostredníctvom sociálnych sietí,
          • prostredníctvom telefonickej komunikácie.

          V danej triede sa učiteľ so žiakmi dohodne a overí možnosti spolupráce (napr. cez EduPage), až potom ich začne realizovať.

          Online hodiny sa organizujú približne v čase, ktorý zodpovedá rozvrhu hodín v škole v primeranom rozsahu a primeranej náročnosti s určením presného termínu na vypracovanie úloh:

          • nové učivo na samoštúdium
          • úlohy na precvičenie učiva
          • zadania na overenie pochopenia učiva
          • projekty na samostatnú prácu a iné

          Žiaci dostanú na vypracovanie zadaných úloh dostatočný čas. Učiteľ dodržuje požiadavku primeranosti.

          Pre žiakov z toho vyplývajú nasledujúce povinnosti:

          1. Pravidelne sledovať EduPage, kam jednotliví učitelia posielajú pokyny k dištančnému vzdelávaniu.

          2. Online vyučovacie hodiny budú prebiehať v časovom intervale, ktorý zodpovedá rozvrhu hodín v škole, pričom platforma online / offline výučby je v kompetencii každého učiteľa. Zmenu môže vykonať len učiteľ príslušného predmetu po vzájomnej dohode.

          3. Online vyučovacie hodiny sú povinné. Na online hodinách je nevyhnutná pozornosť pri výklade vyučujúceho a aktívne zapájanie sa.

          4. V prípade neúčasti na online hodine a nepredloženia zadávaných úloh dohodnutým spôsobom a do stanoveného termínu vyučujúcemu daného predmetu, zaznamenáva učiteľ absenciu do elektronickej triednej knihy.

          5. Následne je nutné predložiť triednemu učiteľovi ospravedlnenie neúčasti ako pri prezenčnej forme vyučovania.

          6. V prípade objektívnych príčin neprítomnosti žiaka na dištančnej výučbe stanoví učiteľ náhradnú formu vyučovania.

          7. V prípade nezapájania sa žiakov do dištančného vzdelávania, neplnenia si úloh a neodovzdávania vypracovaných zadaní, budú títo žiaci konať komisionálne skúšky aj počas dištančného vzdelávania.

          8. Podľa zákona 18/2018 Z.z. (zákon o ochrane osobných údajov) je prísne zakázané nahrávať a následne zverejňovať na sociálnych sieťach vyučovaciu online hodinu bez súhlasu vyučujúceho – v opačnom prípade to bude závažné porušenie školského poriadku.

          Pre zákonného zástupcu žiaka z toho vyplývajú nasledujúce povinnosti:

          1. Pravidelne sleduje EduPage, resp. stránku školy a riadi sa aktuálnymi pokynmi školy.

          2. Dohliada a zodpovedá, aby sa žiak prihlasoval na online hodiny v stanovenom čase a svedomito vypracovával úlohy, ktoré má od učiteľov nariadené.

          3. Ak bude žiak na online hodine neprítomný a vopred sa vyučujúcemu neospravedlnil, jeho absenciu je rodič povinný nahlásiť a zdôvodniť.

          Schválené pedagogickou radou dňa 27. 8. 2021

           

          Účinnosť od 1. 9. 2021                                                                           Mgr. Ivana Markovičová

                                                                                                                             Riaditeľka školy

           

           

           

          Základná škola, Dolná Mariková 470, 018 02

           

           

          DODATOK č. 2 k školskému poriadku

           

          1. Žiak, ktorý z dôvodu častej alebo dlhodobej absencie nemá ku koncu polroku alebo koncu školského roku dostatočné podklady  na hodnotenie ,  nedostatočný počet známok v niektorom predmete  a zároveň  pedagogická rada tento prípad prerokovala a odporučila žiakovi komisionálne preskúšanie,  bude robiť komisionálne skúšky z daného predmetu.

           

           

           

           

           

           

          Schválené pedagogickou radou dňa 25. 8. 2023

           

          Účinnosť od 1. 9. 2023

           

           

                                                                                                                       Mgr. Ivana Markovičová

                                                                                                                       riaditeľka školy

    • Kontakty

      • Základná škola, Dolná Mariková 470
      • 042/4356173, 0907920541
      • Dolná Mariková 470, 018 02 Slovakia
      • 36125822
      • Mgr. Ivana Markovičová
      • vedúca Marcela Opoldíková 0424356550
      • 0951422528
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje