• Čo je micro:bit?

• Micro:bit je programovateľný minipočítač, ktorý uviedla na trh spoločnosť BBC v roku 2016. Obsahuje displej, 2 tlačidlá, senzory pohybu, naklonenia, teploty a anténu. Možno k nemu pripájať ďalšie senzory a iné súčiastky - LED pásiky, reproduktory, motorčeky, čerpadlá, senzory pohybu, atď. Preto je využiteľný v predmetoch: fyzika, chémia, biológia, geografia, hudobná a výtvarná výchova,... dokonca aj v domácnosti.

Micro:bity budeme používať vo vyučovaní aj v našej škole predovšetkým na 2. stupni. V súčasnosti sa žiaci aj žiačky pripravujú na jeho používanie na online hodinách informatiky tvorbou jednoduchých programov v nižšie uvedených programovacích prostrediach. Po návrate do školy si svoje programy aj prakticky vyskúšajú.

Pre svoje kreatívne nápady budú môcť žiaci používať Move mini robot od firmy Kitronik aj programovacie auto Ring:bit Car v2 Kit od firmy Elecfreaks  a tak využiť svoje programovanie v robotike.

Programovacie prostredia

Programy možno vytvárať v:
        • online blokovom prostredí MakeCode  (toto používaš pre vypracovanie DÚ)
          Postup odoslania DÚ
        • offline blokovom prostredí MakeCode (pre Windows aj Mac OS, 164 MB, pre stiahnutie je potrebné súhlasiť s licenciou)
        • offline blokovom prostredí MakeCode pre mobily a tablety
        • online classroom pre vyučovanie v triede  (toto používaš iba na online hodine)

MakeCode (od firmy Microsoft) obsahuje aj simulátor, ktorý poskytuje žiakom okamžitú reakciu na to, ako pracuje ich program a uľahčuje testovanie a ladenie ich programu.

(https://microbit.nominetresearch.uk/)

Užitočné webstránky

Literatúra:

„Nasadenosť, húževnatosť a schopnosť nevzdávať sa je často oveľa dôležitejšie ako nadanie a talent."

• vedúca Marcela Opoldíková 0424356550