• Medzinárodné partnerstvo

Priateľstvo bez hraníc

Medzinárodné partnerstvo škôl - ZŠ Dolná Mariková a SP Brzóza Stadnicka   začalo v septembri 2009.

Ponuku na spoločnom projekte iniciovala poľská škola, ktorá si hľadala partnerov na vzájomnú spoluprácu a výmenné pobyty detí.  Pani Edita Slovinská, angličtinárka a koordinárka z poľskej školy  sa nakontaktovala cez našu pani učiteľku Mgr. Miroslavu Červenkovú na riaditeľku školy Mgr. Ivanu Markovičovú s ponukou na spoluprácu. Tá s veľkým potešením ponuku prijala, pretože medzinárodné partnerstvo bolo a je dôležitou súčasťou dlhodobého strategického plánu školy.  Riaditeľka SP Brzóza Stadnicka Agnieszka Babiarz  s radosťou spečatila svojim súhlasom toto partnerstvo a naše priateľstvo bez hraníc sa mohlo začať.

Zoznamovanie detí i pedagógov prebiehalo spočiatku na úrovni e-mailovej komunikácie. Deti si vyrobili vizitky s fotografiami a najdôležitejšími informáciami o sebe, ktoré sme si navzájom vymenili. Nastalo obdbie vzájomného polročného spoznávania sa. Do projektu boli zapojené deti od 4. ročníka po 8. ročník.

Popritom deti oboch škôl intenzívne na hodinách informatiky a anglického jazyka spolupracovali na výrobe spoločného produktu  trojjazyčného  obrázkového slovníka  - PL-SJ -AJ , ktorý slúžil v praktickej podobe ako pomôcka pri vzájomnej komunikácii počas výmenného pobytu.

V decembri sa deti oboch škôl zapojili do súťaže o najkrajší vianočný pozdrav, ktorú vyhlásila SP Brzóza Stadnicka, a na jar počas našej návštevy u nich aj vyhodnotila.

Hlavným cieľom tohto projektu bolo vzájomné spoznávanie iných kultúr, posilnenie vedomia občianstva v Európskej únii,  prostredníctvom vlastných skúseností a zážitkov  naučiť sa nadväzovať kontakty a priateľstvá, prekonávať jazykové bariéry  naučiť sa zodpovednosti i samostatnosti .

V školskom roku 2009/2010 sa uskutočnili obidva výmenné pobyty - na začiatku mája naša škola navštívila poľskú školu  v počte 24 žiakov a na konci mája sme privítali zasa poľských priateľov  v počte 30 detí a 3 pedagógov my u nás. Obidve školy pripravili bohatý a hodnotný program. Spiatočnú cestu  obohatili i návšteva soľnej jaskyne v Wieliczke našimi žiakmi a návšteva aquaparku poľskými žiakmi.

Dôležitou podmienkou pre uskutočnenie nášho plánu bola aktívna spolupráca a pomoc rodičov, nakoľko deti boli ubytované v rodinách.  Podporu pri organizácii  i finančnom zabezpečení  nám poskytli OÚ  z Dolnej Marikovej, Hatného, Klieštiny, Hornej Marikovej , rodičovské združenie, Rada školy a ostatní sponzori. Projekt medzinárodnej spolupráce mal veľmi dobrý ohlas u žiakov i rodičov a preto sme sa rozhodli v spolupráci  pokračovať i ďalší školský rok.

Vzhľadom na finančné možnosti  oboch zúčastnených škôl i iné objektívne dôvody sme sa rozhodli od školského roku 2010/2011 uskutočniť len jednu výmenu za rok. V júni 2011 žiaci našej školy v počte 26 spolu s pedagógmi - Mgr. Ivanou Markovičovou, Mgr. Annou Budayovou, Mgr. Dušanom Mončekom a Máriou Macurovou navštívili SP v Brzóze Stadnickiej opäť.  Prežili sme nezabudnuteľných 5 dní s našimi priateľmi, ktorí pre nás pripravili opäť bohatú ponuku aktivít. Cestou späť sme navštívili mesto kráľov Krakow.

Hlavnou témou pobytu bolo spoznávanie regionálnych tradícií, regionálnej kuchyne, kde sme sa navzájom učili variť naše tradičné jedlá a počas roka i aktívna tvorivá spolupráca na spoločnom produkte homonymickým slovníkom spoločných rovnako znejúcich slov, ktoré majú iný význam v oboch jazykoch. Vyhľadávanie  a používanie týchto slov bolo vďačnou témou na veselé rozhovory,  humorné situácie  a zábavu nielen počas tvorby i počas nášho pobytu. V decembri sa súťaž o najkrajší vianočný pozdrav uskutočnila u nás. Vyhodnotenie a odovzdanie odmien poľským žiakom prebehlo v Brzoze Stadnickiej.

V školskom roku 2011/2012 sa výmenný pobyt  žiakov z poľskej školy u nás uskutoční v období máj - jún.