• Náhoda

Povedať „Končím!“ nie je také ťažké, oveľa ťažšie je povedať „Skúsim to!“
        Theima Wrightová

Na hodinách matematiky a informatiky žiaci

• 5. a 6. ročníka naprogramovali podľa návodu v pracovnom liste hod mincou
        • 7. a 8. ročníka naprogramovali podľa návodu v pracovnom liste hod kockou

Následne si do tabuľky zaznamenávali výsledky 100 hodov. Vytvorili tabuľku početností (žiaci 7. a 8. ročníka aj v percentách) svojich meraní ale aj pre celú triedu a vytvorili histogram.

Žiaci 8. ročníka porovnali svoje zistené hodnoty s vypočítanými teoretickými hodnotami pravdepodobností. Žiaci pokusom zistili, že pravdepodobnosť padnutia hlavy/znaku na minci a pravdepodobnosť padnutia jedného z daných čísel na kocke sa približne zhoduje s teoreticky vypočítanými hodnotami (rozdiel v desatinách). Čím viac pokusov (hádzanie mincou alebo hody kockami) žiaci robili, tým bola experimentálna pravdepodobnosť bližšia teoretickej pravdepodobnosti. Aktivita bola pre žiakov zábavná, poučná a zistili, že micro:bit je možné použiť aj v iných predmetoch ako informatika.

• Program link na program
      Hod mincou

Hod kockou

• VTIPY:

Rozprávajú sa dvaja PC maniaci:

- Jejda, mne strašne vadí ten počítač.
      - Aj mne!
      - Poďme ho vypnúť.
      - Zas až tak mi nevadí.

Mladíka uprostred hrania hry na PC vyruší zvonček. Najskôr zvonenie ignoruje, pretože hra je práve v najlepšom, ale zvonenie je neodbytné. Nakoniec teda hru zapauzuje a ide znechutene otvoriť. Za dverami stojí malá smrtka s kosou.

Mladík sa zľakne, potom začne prosíkať: "Prosím, som ešte mladý a množstvo zaujímavých hier som nedohral."

Smrtka hovorí: "Kľud, mladý, já si idem pre tvoj hard-disk ..."